پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397      

نوع خبر 
 
 
در مرکز قلب و عروق شهید رجایی در شش هفته یازده کودک پیوند قلب موفق شدند
 

دکتر محمد مهدوی فوق تخصص قلب کودکان باگرایش نارسایی و پیوند قلب اطفال در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار واحد روابط عمومی در خصوص پیوند قلب اطفال در مرکز آموزشی،تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی گفت:

پیوند کودکان که از سال 1391 در مرکز آغاز و اولین پیوند را انجام داده ایم و بعد از آن به مدت دوسال بعلت پیچیده بودن روند و مشکلات دارویی که وجود داشت ، پیوند تا حدودی متوقف شده که از دوسال نیم گذشته دوباره پیوند در فیلد اطفال بصورت فعال در مرکز آغاز شد و تیمی متشکل از بنده، شش نفر جراح قلب،همکاران بیهوشی قلب،پرفیوژنیست ها و پرستاران تشکیل شد که بصورت 24 ساعته، 30 روز در ماه پیوندها را انجام می دهیم.

وی افزود : تا اردیبهشت ماه سال جاری 23 مورد پیوند قلب اطفال در دوسال نیم داشته ایم که یک مورد منجر به فوت شده ولی بقیه بیماران به لطف خداوند و با حمایت های همه جانبه مرکز به نتیجه مثبت و مثمر ثمری رسید که این آمار بسیار خوب و قابل قیاس با آمارهای جهانی می باشد.تا اینکه در اردیبهشت ماه امسال در طی شش هفته مرکز یازده مورد پیوند موفق اطفال (از هشت کیلو تا 48 کیلو) را انجام داد و مورد هشت کیلویی جزو موارد زیر ده کیلو بوده که این دومین کیس در این مرکز می باشد.

دکتر مهدوی خاطر نشان کرد:پیوند کودکان به شکل ارگانایز شده صفر اطفال در ایران فقط مرکز قلب و عروق شهید رجایی انجام می دهد و هیچ مرکز دیگری در ایران همچنین شرایطی را برای پیوند ندارد.

کیس های اخیر با پیچیدگی بالایی بود ،کیسی که مورد RCM  داشت را که جزو مواردی است که پیوند سیر سخت و سنگینی را دارد که با موفقیت در مرکز انجام و بیمار با سلامتی کامل ترخیص شد و مورد دیگر بیمار ARVD انجام شد که آن هم جزو کیس های نادر بود که پیوند با موفقیت صورت پذیرفت،کیس دیگر که بسیار سنگینی بود، ما مجبور شدیم برای بیمار از اکمو استفاده نماییم (اکمو ماشین قلبی و ریوی است که حمایت می کند از قلب در فاز اولیه بعد از پیوند)که توانستیم بعد از سه روز بیمار را از اکمو جدا کنیم و هم اکنون این بیما با سلامت کامل در بخش تحت نظر می باشد.و مورد دیگر که اولین مورد در مرکز بود ،دختر دو ساله ای بود که دچار هپاتوپلاستوما شده بود وشیمی درمانی هایی که بر روی ان انجام شد باعث نارسایی قلبی شده که بعد از گذشت ده سال پیوند موفق برایش انجام گشت.

این عضو هیئت علمی مرکز به تعداد پیوندها در مرکز اشاره کرد و افزود : این پیوندها به 34 مورد رسیده است و ما به حدی رسیده ایم که آمادگی پیوند کیس های پیچیده تر قلبی را در مرکز داریم ،تیم پیوند قلب مرکز دارای افراد متخصص و متعهدی می باشد که با تجهیزات مدرن روز مراحل پیوند را به موفقیت انجام می دهد از جمله این تجهیزات اکمو است، این دستگاه بسیار گران است و پروسه پیوند قلب کاری بسیار پرهزینه است که با حمایت های آقای دکتر نوحی ریاست محترم مرکز، پشتیبانی های لازم انجام می شود.

این فوق تخصص قلب کودکان از آینده ای روشن در این امر خبر داد و افزود: ما در آینده به سوی پیوند مادرزادی قلب اطفال قدم خواهیم برداشت که در دنیا این عمل دارد انجام می شود و امیدواریم برای بیمارانی با وزن خیلی پایین نیز بتوانیم عمل پیوند قلب را انجام دهیم.

میزان مورتالیتی و مرگ ومیر در این بیماران پس از عمل بسیار خوب بوده است که نشان دهنده این است که مرکز ما یک مرکز توانمند در این امر بوده و سیر آموزش خود را به درستی پشت سرگذرانده است.


دکتر مهدوی در ادامه یادآور شد پیوند قلب اطفال در خیلی از مراکز درمانی اروپا نیز انجام نمی شود بدلیل اینکه یک عمل بسیار هزینه است ولی طبق نظر رییس محترم مرکز ،بهتر است یک مرکز در ایران فقط مخصوص پیوند قلب باشد به این علت که باتوجه به سوابق ،خطای کمتری در این زمینه اتفاق خواهد افتاد که این به نفع بیمار می باشد. یکی از این مراکز در اروپا فیلادلفیا است که مانیز از گاید لاین ها و پروتکل های آنها پیروی می کنیم.

وی در ادامه گفت: ما تلاش می کنیم خانواده های کودکانی که می خواهند پیوند شوند و پیوند شده اند را باهم اشنا کنیم ،زیرا این کار باعث می شود خانواده های کودکانی که می خواهند پیوند انجام دهند با امید و خیالی راحت اماده عمل می شوند.

پیوند مانند کاشت یک بزر زیر خاک است ،در مرحله اول بزر است بعد شروع به جوانه زدن می کند و در اینده درخت می شود،نگهداریش بسیار سخت و سنگین است و نمی شود این وظیفه را وسط راه رها کرد. من یک اصطلاحی دارم که پیوند هیچوقت نوزده ندارد یا صفر است یا بیست و حد وسط ندارد،پیوند را باید به صورت خیلی حرفه انجام بدهیم تا نتیجه خوبی داشته باشیم ،چون کوچکترین کوتاهی و کوچکترین غفلت چه از جانب خانواده و چه از جانب تیم درمان ممکن است تمامی نتیجه را به صفر برساند.

این عضو هیئت علمی مرکز ادامه داد: چون از قبل از عمل ما با کودکان ارتباط عاطفی برقرار می کنیم و آنها را مثل فرزند خود می دانیم و خدای ناکرده اگر اتفاقی برایشان بیافتد باعث ناراحتی ما در طولانی مدت می شود.

در اینجا لازم می دانم از گروه نارسایی قلب مخصوصا" آقای دکتر امین و اساتید گروه جراحی آقایان دکتر صادق پور،دکتر غلامپور و دکتر حسینی که همه جانبه حمایت کردند، کمال تشکر را داشته باشم.

دکتر مهدوی در انتها یاد آور شد که تمامی بیماران پیوند قلب در صورت بروز مشکل، شماره همراه مرا دارند و در هرلحظه از شبانه روز می توانند با من تماس بگیرند و توصیه های لازم را دریافت نمایند.

توضیح به اینکه مرکز آموزشی،تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی به عنوان قطب پیوند قلب اطفال در ایران از سوی وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی نقش آفرینی می کند و این مرکز جزو مراکز بسیار مهم در این عرصه به شمار می آید.

 علاقمندان می توانند تصاویر این خبر را در لینک زیر ملاحظه فرمایند:
public-relationship.rhc.ac.ir/fa/gallery/246/PhotoList/در.مرکز.قلب.و.عروق.شهید.رجایی.در.شش.هفته.یازده.کودک.پیوند.قلب.موفق.شدند.html


خبرنگار: پیام احمدی کاشانی

عکس از: اکبر جعفری

 
دوشنبه 12 تير 1396  14:28

آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397  8:2:28
تعداد بازديد از اين خبر : 1732