يکشنبه 3 تير 1397      

نوع خبر 
 
 
برگزاری نخستین جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی توسط وزارت بهداشت در مرکز قلب و عروق شهیدرجایی
 

به گزارش واحد روابط عمومی مرکز: نخستین جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی با حضور دکتر هاشمی مقام عالی وزارت،دکتر آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت و آموزش پزشکی،دکتر نوحی مشاور وزیر و رئیس مرکز و رئوسای دانشگاه ها و بیمارستان های سراسر کشور در مورخ 11 مردادماه سال جاری از سوی وزارت بهداشت در سالن همایش مرکز قلب و عروق شهید رجایی برگزار شد.


در ابتدا دکتر نوحی رئیس مرکز ضمن خیرمقدم به مهمان های حاضر در جشنواره مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی را بسیار مهم ارزیابی کرد وبرنامه های وزارت بهداشت را برای درمان سکته های قلبی و مغزی، تحولی بزرگ در حوزه سلامت خواند و این مهم باعث کاهش هزینه های درمانی و جلوگیری از معلولیتها و در نتیجه اجرای این برنامه ها شده است.

مشاور وزیر در نخستین جشنواره تقدیر از  مجریان برتر مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی، حضور وزیر بهداشت برای نظام سلامت کشور را یک نعمت دانست و گفت: اقدامی که در حوزه سکته های  قلبی و مغزی انجام شد دو اقدام تحولی بزرگ در حوزه سلامت است.

رییس بیمارستان قلب رجایی با تاکید بر اینکه اجرای برنامه های ۷۲۴ و ۲۴۷  در مورد سکته های قلبی و مغزی  نظم خاصی به درمان این بیماری ها در بیمارستان داده است، افزود: در راستای این دو برنامه کاهش هزینه های  درمانی در این دو بخش را شاهد بودیم و اجرای این برنامه ها نتایج مثبتی را برای درمان سکته های قلبی و مغزی  در پی داشته است.

وی با اشاره به این که وقوع سکته های قلبی بیشتر در سنین ۵۰ تا  ۶۰‌سال اتفاق می افتد، افزود: این دو برنامه باعث می شود که از معلولیت افرادی که در شرایط بهره وری اقتصادی هستند جلوگیری شود.

اجرای  برنامه های درمان سکته های قلبی و مغزی  باعث شد که فعالیت اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستان ها در این بخش نظام بند و سیستماتیک شود و امیدوارم که بتوانبم از این موهبت نیز به نحو خوبی استفاده کنیم.دکتر جمشید کرمانچی مدیر امور درمان بیماری های وزارت بهداشت در جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی اعلام کرد:سکته های قلبی و مغزی به عنوان اولین علل مرگ ایرانیان به شمار می رود،برای همین منظور وزارت بهداشت برنامه جامعی را برای مدیریت سکته های قلبی و مغزی پیشنهاد کرد برنامه 247 در بیمارستان ها برای درمان سکته های قلبی و برنامه 724 نیز در بیمارستان ها برای درمان سکته های مغزی در نظر گرفته شده اند،در مجموع 47 شهر کشور در سال اول اجرای برنامه تحت پوشش این برنامه ها قرار گرفتند.

 

دکتر مهرپور دبیر محترم کمیته علمی مغزی در جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی (247 و 724) گفت: افزایش چشمگیری در مرگ و میر ناشی از سکته های مغزی در دنیا وجود دارد به گونه ای که امروزه این بیماری دومین عامل مرگ محسوب می شود و با کنترل مرگ و میر ناشی از سکته های مغزی، این بیماری در سال 2015 به عنوان پنجمین علت مرگ در کشورهای پیشرفته عنوان شده است.

وی در ادامه افزود:با اجرای برنامه مدیریت درمان سکته های مغزی  درمان موارد این بیماری در کشور بسیار افزایش یافته  است به گونه ای که طی اجرای این برنامه 1000 بیمار مبتلا به سکته مغزی در بیمارستان های 724 درمان شده اند وحلقه های طلایی فرایند مدیریت درمان بیمار مبتلا به سکته مغزی در بیمارستان 724 شامل تماس با 115، دیسپچ، حضور EMS ، اطلاع و اعزام به بیمارستان 742، فعال شدن استروک، انجام سی تی و ارسال آزمایش، تزریق tpa و انتقال به استروک یونیت است.

دکتر پیرحسین کولیوند رییس سازمان فوریت های پیش بیمارستانی کشور در جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی:اورژانس پیش بیمارستانی در اجرای برنامه های 247 و 724 با حمایت های وزیر بهداشت و دکتر آقاجانی معاون درمان موفق عمل کرده است ودر حال برنامه ریزی هستیم که این خدمات را در شهرها و استان های دیگر نیز انجام دهیم.

 

وی در ادامه افزود:از آنجا که خیلی از سیستم های فوریت های پیش بیمارستانی بر پایه دانش بنا شده سعی داریم دانش و تجارب نیروهای اورژانس را در برخورد با بیماران سکته های حاد قلبی و مغزی  افزایش دهیم.

دکتر عبدی دبیر کمیته علمی قلبی و عضو هیئت علمی مرکز قلب و عروق شهیدرجایی، جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی در بیان اهداف اصلی از اجرای برنامه مدیریت درمان سکته های قلبی گفت: بهبود سیستم دستیابی و انتقال بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی جهت آنژیوپلاستی اولیه  باعث کاهش میزان مرگ و میر بیماران سکته های حاد قلبی شده است که این یک اتفاق بسیار خوب در عرصه نجات بیماران قلبی در ایران به حساب می آید.

دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی (247 و 724):به تشریح دستاوردهای برنامه ملی مدیریت سکته حاد قلبی و مغزی پرداخت و در دستاوردهای برنامه ملی مدیریت سکته حاد قلبی و مغزی گفت  : 46درصد مرگ ایرانیان به دلیل سکته های قلبی و مغزی است در واقع  از هر دو نفر 1 نفر به دلیل سکته های قلبی یا مغزی جان خود را از دست می دهند، این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند و می توان با کنترل عوامل خطر جلوی ابتلای به بیماری های قلبی و مغزی و همچنین سکته ها را گرفت و درمان های موثری برای آن ها انجام داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:گاهی تصور می شود که بیماریها همچون گذشته فقط با کنترل عوامل خطر پیشگیری می شوند در صورتی که درمان سکته های مغزی به دو علت هماهنگی تیم درمان و محدود به زمان بودن درمان سکته ها دچار پیچیدگی شده است و پیشگیری ثانویه به این معنی که اگر فردی به دلیل بروز عوامل خطر، دچار تنگی عروق قلبی و مغزی شد و سکته قلبی و مغزی روی داد، به موقع و با روش های نوین درمان می شود و پیشگیری ثانویه از این حیث اهمیت دارد که فرد بعد از بروز سکته مغزی، دچار معلولیت و بعداز بروز سکته قلبی به نارسایی های قلبی، مرگ و کاهش طول عمر دچار نمی شود و علاوه برآن پیشگیری ثالثیه هم داریم که ابعاد پیشگیری در دنیای امروز متحول شده و نباید فقط خدمات پیشگیری اولیه را به عنوان پیشگیری تلقی کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود: اجرا برنامه مدیریت درمان این دو بیماری در کشور به دلیل بستر سازی از طریق اجرای طرح تحول نظام سلامت امکان پذیر بوده است چرا  امکان پذیری مدیریت درمان این دو بیماریاز طریق مختلف فراهم شده است که عبارتند از:

-          توسعه اورژانس پیش بیمارستانی کشور

-           وجود 32 پایگاه اورژانس هوایی که نقش مهمی در انتقال بیماران دارد

-          توسعه  موتور آمبولانس های  مجهز به دیس پچ و الکترو شوک

-          توزیع تجهیزات مصرفی در بیمارستان ها و تمامی کت لب ها، به طوری که بیماران نیازی به مراجعه به بیرون از بیمارستان ندارند

-          دسترسی به دارو و پوشش بیمه ای آنها نیز ارائه این خدمت را امکان پذیر نموده است

-          توزیع متخصص به صورتی که امروزه در حدود 6600 متخصص تمام وقت جغرافیایی در مناطق محروم فعالیت میکنند

-          در گذشته هزینه های بالا  Primary PCI   مانع از انجام این اقدام درمانی می شد ولی امروزه این درمان با چند دهم قیمت گذشته ارائه می شود

-          کدهای خاصی برای ارائه این خدمات در کتاب ارزش نسبی تعریف شده است

وی در ادامه افزود: روزانه 300 نفر  در کشور دچار سکته معزی می شوند  که 70 درصد از این موارد نمی توانند به کار خود برگردند و 30 درصد نیز برای انجام کارهای خود نیاز به کمک دارند.

 تا قبل از طرح تحول سلامت بخش مخصوص مراقبت از افراد دچار سکته مغزی (SCU) را در کشور نداشتیم و برای اولین بار این بخش ها در ۵۴ بیمارستان منتخب راه‌اندازی شدند وقبل از این سیستم اورژانس پیش بیمارستانی ما به بیمارستان متصل نبود، اما سال گذشته کد سما راه‌اندازی شد و بیماران سکته مغزی شناسایی شده و به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.همچنین در سال های گذشته پروتکل و استاندارد خاصی برای بیماران مغزی نداشتیم امادر این برنامه این پروتکل ها و استانداردها  تدوین و نیروها براساس آن آموزش دیده اند و دارو ها و پوشش بیمه ای مربوط به این دسته از بیماران نیز فراهم گردید.

وی یادآور شد،اجرای این برنامه ملی به صورت شبانه روزی در 55 بیمارستان کشور صورت گرفته است و در طول یک سال گذشته حدود ۱۰۰۰ بیمار سکته مغزی با روش پیشرفته تحت درمان قرار گرفته‌اند.

دکترآقاجانی هدف از اجرای این برنامه را درمان 10 هزار بیمار سکته مغزی در سال خواند و افزود: 24 درصد علت مرگ ایرانیان، سکته‌های قلبی است که در برنامه ملی درمان  سکته های  قلبی نیز  سامانه ملی ثبت راه اندازی شد و  بیماران سکته قلبی شناسایی شده و به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.این برنامه در ۵۴ بیمارستان و در ۳۵ شهر اجرا شد و امکان دسترسی بیماران به خدمات فراهم گردید که در این برنامه در دیس پچ متخصص به صورت 24 ساعته حضور دارد، در محل نوار قلب گرفته می شود در دیسپچ تشخیص داده و بیمار مستقیم و بدون مراجعه به اورژانس به کت لب انتقال داده می شود واز  آغاز برنامه تا کنون ۲۱ هزار و ۵۰۰ بیمار قلبی تحت درمان قرار گرفته‌اند. البته هدف ما در این برنامه درمان  ۴۰ هزار بیمار سکته قلبی در سال است. اما در شهرهای کوچک نمی‌توانیم از این روش‌ها استفاده کنیم مگر اینکه آمبولانس هوایی توسعه یابد و بیماران را به بیمارستان منتقل کند.البته شهرهای دور افتاده که نمی توانند به بیمارستان های 247 دسترسی داشته باشند از داروی ترمبولتیک بهره مند می شوند.


 

وزیر بهداشت درنخستین جشنواره تقدیر از بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی (247 و 724) گفت:شیرین‌ترین دستاورد طرح تحول سلامت طرح درمان سریع سکته‌های قلبی و مغزی است که از دو سال پیش که طرح درمان سریع سکته های قلبی ومغزی اجرا شد تا کنون 21 هزار بیمار مبتلا به سکته قلبی و هزار فرد مبتلا به سکته مغزی نجات پیدا کرده اند و نگرانی خانواده هایشان برطرف شده است، این دستاوردی افتخار آفرین برای نظام سلامت  کشور است.

دکتر هاشمی یادآور شد ،هر 5 تا 10 دقیقه یک نفر در کشور دچار سکته می شود و من واقعا از دو گروه انجمن متخصصان مغز و اعصاب و متخصصان قلب که این طرح بزرگ را اجرا کرده اند، سپاسگزارم که باعث نجات مردم عزیزمان می شوند و هیچ لذتی بالاتر از کمک به هم نوع نیست و هیچ چیز باعث آرامش انسان نمی شودجز این که به  کمک شخصی بشتابد.

 طرح درمانی ۲۴۷ و ۷۲۴ نشان داد که همه باید یک تیم باشیم تا کارها به درستی انجام شود و نتیجه بخش باشد ودر دولت دوزادهم باید این زنجیره نیز ادامه یابد و کامل شود و بیمه ها نیز بخشی از این زنجیره درمانی است، طبیعتا با کاهش سکته مغزی و قلبی، هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد  و نقش بیمه‌ها در این مسیر بسیار مهم است. بیمه‌ها بدون نگاه مادی از درمان چنین بیمارانی  راحمایت کنند.

 

در انتها  وزیر بهداشت از مسئولین برتر بیمارستان های مجری مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی تقدیر کرد و لوح به همراه تندیس جشنواره را به آنها اهداء نمود.

 

 در این میان مرکز آموزشی ، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی نیز بعنوان بیمارستان برتر در مدیریت درمان سکته قلبی  و پیوند قلب توانست دو لوح و تندیس را از آن خود کند که این افتخار آفرینی را به تمامی کارکنان مرکز تبریک عرض می نماییم.

 

خبرنگار: پیام احمدی کاشانی

 

پنجشنبه 12 مرداد 1396  8:35

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 3 تير 1397  9:57:14
تعداد بازديد از اين خبر : 1702