يکشنبه 1 مهر 1397      

نوع خبر 
 
 
برگزاری جشن بزرگ پرستاری در مرکز قلب و عروق شهید رجاییبه گزارش روابط عمومی جشن بزرگ پرستاری با حضور دکتر نوحی رئیس ، معاونین،اعضاء محترم هیئت علمی،مدیر اداره پرستاری و مسئولین و پرستاران پر تلاش بیمارستان در مورخ دوم بهمن ماه سال جاری در سالن همایش هتل مرکز برگزار شد.ابتدا رئیس مرکز ضمن خیر مقدم وضمن تبریک  فرا رسیدن ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به کلیه همکاران پرستاری از طرف هیئت رئیسه و اعضاء هیئت علمی ،افزود: شما پرستاران در سال گذشته زحمت های بسیاری کشیدید و گروه پرستاری رکن اصلی بیمارستان می باشد و همه ما باید بر این امر واقف باشیم بدون همکاری و همیاری آنها انجام خدمات ناقص خواهد ماند و با کمک شما ، پزشکان و دیگر مسئولان و همکاران سال گذشته، سال بسیار خوبی بود زیرا مرکز توانست برای چندمین سال متوالی بیمارستان درجه یک عالی از سوی وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی انتخاب شود و این به خاطر خدمات ایمن به بیماران است و من از تمام شما همکاران عزیز کمال تشکر و قدردانی را دارم،"خلاصه در یک جمله می گویم شما عزیزان خوب عمل کردید و عالی شدید"کار سختی بود ولی عالی ماندن سخت تر از عالی شدن است پس باید برای حفظ آن خیلی تلاش کنیم .مجموعه این خدمات باعث شده است که هم انتظار خودمان از خودمان بالا رود و همچنین وزارت بهداشت و در نهایت بیماران انتظار بیشتری از ما داشته باشند، پس باید بیشتر تلاش کنیم که یک خدمت ارزشمندی را با کیفیت عالی در اختیار بیمارانمان قرار دهیم.

 


دکتر نوحی در ادامه از خانم پرورش یاد کردند که به افتخار بازنشستگی نائل آمدند و از خدمات وی در زمان سرپرستاری اورژانس و در زمان سوپروایزری دفتر پرستاری  کمال تشکر و قدردانی را نمود و از طرف هیئت رئیسه مرکز لوح سپاس و هدیه ای به وی اهداء کرد.


 

دکتر غلامپور معاون درمان نیز ضمن خیرمقدم به پرستاران گرامی مرکز، آنها را انسان های نمونه جهان خواند و افزود: همچون حضرت زینب (س) که چگونه با رشادت ها و از خودگذشت ها بر سر بالین بیماران و مجروحین حاضر و پرستاری می کرد که این الگوی ما در پرستاری می باشد.

معاون درمان در ادامه از فلورانس نایتینگل یاد کرد  و افزود :وی مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست، پرستار و ریاضیدان و آماردان بزرگ انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن بود. به او لقب بانوی چراغ به دست داده شده زیرا او با تحمل بی خوابی درتمام طول شب برسر بیماران می‌گشت و ضمن درمان به آنها دلداری می‌داد.

پدرش ویلیام ادوارد شور یکی از اعضای اشراف زاده دربار به شمار می‌رفت و فلورانس کوچک، در یک خانه بزرگ و راحت دوران کودکی خود را گذراند. در نامه‌های محرمانه‌ای که از او یافت شده نوشته «از کودکی برای خدمت به بیماران و بی‌پناهان الهاماتی از سوی خداوند به قلبم می‌رسید.» او بر خلاف خواست خانواده‌اش، علاقه زیادی به درمان بیماران و پرستاری داشت و تصمیم به پا گذاردن در این راه گرفت به گفته خودش از دوران کودکی همواره ندایی از جانب خداوند به گوش او می‌رسیده است و شبها هرگز خواب نداشته تا زمانی که صبح فرا می‌رسیده است خودش می‌گفت صدایی آرام مرتباً می‌گفت ای فلورانس کوچک آینده تو تماماً در خدمت بیماران سپری خواهد شد تو سرنوشت مرگبار بیماران را دگرگون خواهی کرد تو مکتبی را پایه‌گذاری خواهی کرد که سرنوشت مرگبار بیماران را دگرگون خواهد ساخت ای فلورانس کوچک بپا خیز و بیدار باش

دکتر غلامپور ادامه داد: سال ۱۸۵۳ با آغاز جنگ کریمه میان امپراتوری عثمانی و روسیه، فرانسه و انگلستان به یاری عثمانی شتافتند و سربازان خود را به جنگ فرستادند.آن زمان تیتر روزنامه‌های تایمز لندن خبر ازجنگ و توصیف اوضاع وخیم بیمارستانهای نظامی انگلیس می‌داد. در گزارشها آمده بود تنها ۲۰پرستار در جبهه‌ها فعالیت می‌کنند، بیمارستانی وجود ندارد و حتی باند برای پانسمان هم نیست. با انتشار این گزارش‌ها، فلورانس از وزیر جنگ انگلیس درخواست وسایل و امکانات بهداشتی کرد و سپس با همراهی ۳۴پرستار زن با شجاعت تمام پا به اعماق خاک ترکیه گذاشت و به یاری مجروحان شتافت.

فلورانس با چهره‌ای آرام‌بخش برای اینکه سربازان دست ازمی گساری بردارند، اتاقی برای مطالعه و بازی‌های سالم آنان راه انداخت. او بر اثر کار مداوم و همدمی با بیماران دچار تب وحشتناکی شبیه تیفوس یا مالاریا شد که در آن هنگام قربانیان زیادی را به کام مرگ کشانده بود و فلورانس نیز بر اثر این بیماری به‌شدت ضعیف شد.

جنگ پایان یافت و او به لندن بازگشت. هرچند می‌خواست گمنام بماند اما نامش به‌عنوان فرشته سر زبانها بود ولی برای اینکه خود را از چشم دیگران دور نگه دارد، به گونه‌ای خود را پنهان کرد که گویی مرده است. فلورانس همراه ویلیام فاریک پزشک نطامی و فرد نیکوکاری به مدت ۲۰ سال برای بهبود وضعیت بیمارستان‌ها و نظام آموزشی پرستاران تلاش کردند.

نایتینگل، نخستین مدرسه  عالی آموزش پرستاری را سال ۱۸۶۰دربیمارستان سن توماس لندن راه‌اندازی و مدیریت کرد.

هرچند سلامت جسمانی او تحلیل رفته بود اما شهرتش از لندن به  آمرنیز رسید بگونه‌ای که یک معمار و تاجرلیورپولی  در سال ۱۸۶۰مبلغ زیادی در اختیار فلورانس گذاشت تا یک بیمارستان بسازد. بیمارستانهایی که او ساخت مطابق استاندارد و الگوی بهداشتی بود و طبقات مختلف آن به بخش‌های ویژه‌ای مثل زنان و زایمان، روان، کودکان و جراحی اختصاص داشت.

چند سال کار مداوم و سخت پس از جنگ، توان او را بسیار تضعیف کرد بگونه‌ای که در آخرین سالهای عمر نابینا شد و نمی‌توانست مانند گذشته به وظایف خود عمل کند تا اینکه در ۱۳آگوست ۱۹۱۰درلندن درگذشت.

معاون درمان در ادامه یادآور شد، از نظر ما همه پرستاران بیمارستان چه از نظر اخلاق و چه از نظر فنی نمونه هستند و این کمک آنها است که باعث بهبودی بیماران می شود ، اما در کل در خصوص انتخاب پرستار نمونه مرکز ما اولویت های بسیاری را داشتیم که توانستیم با توجه به شایستگی ، مهارت فنی و اخلاق مناسب سی نفر از پرستاران را بعنوان پرستار نمونه مرکز انتخاب نماییم.

در انتها دکتر غلامپور یادآور شد باید به بیمارانمان خاطر نشان کنیم که ما با شما تا اخر بهبودی هستیم و هیچگاه شمارا تنها نمی گذاریم و این یکی از وظایف مهم ما در جهت کسب اعتماد آنها است.

 در ادامه نخعی مدیر اداره پرستاری مرکز نیز ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به اساتید ،مدعوین و پرستاران گرامی افزود : نامگذاری روز پرستار علاوه بر تجلیل از مقام شامخ و شخصیت والای حضرت زینب (س) قطعا" بعلت یادآوری ارزش تلاش های پرستاران می باشد،پرستارانی که با تمام تلاش و قدرت تحت هر شرایطی بر سر بالین بیماران زحمت می کشند که آسایش را به بیماران هدیه کنند ،پرستاری کار با ارزش و با درجه بالایی است که باید با صبر ناملایمت را در کار تحمل کنند و همچنین کاری، از عهده هر کسی بر نمی آید،پرستاری علم و حرفه ایست که باید به اخلاق مزین شود.

مدیر اداره پرستاری ادامه داد:سالی که گذشت با توجه به حجم بالای کار برای پرستاران ما سال سختی بود، طبق آمار ما 30 درصد عمل هایمان نسبت به پارسال افزایش یافته و مقدار بیماران آنژیوگرافی ما و همچنین خدمات دیگر ما نیز بیشتر شده است ، اما با توجه به همه این مسایل ما توانستیم نسبت به سال قبل فعالیت های بیشتر و بهتری را با اخلاق بسیار مناسب انجام دهیم وبا همکاری دیگر واحدها و بخش ها بتوانیم درجه یک عالی را کسب نماییم و من به سهم خود از تمام پرستاران این مرکز کمال تشکر و قدردانی را دارم.

وی در انتها امیدوار شد سال آینده نیز بتوانیم با همدلی و خدمت عاشقانه سیستم را بیشتر ارتقاء داده و مثل همیشه مرحمی بر درد بیماران باشیم.

 در انتها از سوپروایزرها ،سرپرستاران و مجموعه تحت نظرشان،پرستاران نمونه و افرادی که در اعتباربخشی مرکز سهم بزرگی داشتند تقدیر و تشکر شد و به رسم یادبود لوح و هدیه ای به آنها اهداء شد.

 لیست پرستاران نمونه مرکز به شرح ذیل اعلام می گردد:

-          فاطمه پرورش

-          حمیدرضا داودی

-          اشرف عربکری صومعه سفلی

-          کتایون حاجی رستم

-          حدیثه محبی فرد

-          فاطمه پرویزی نیا

-          گل مهر تیموری

-          زهره مجاور

-          منیژه حسین نژاد اصل

-          حمیده ارادتی

-          معصومه معتمد

-          زهرا بهروزی فر

-          محبوبه ضیغمی

-          عطیه رضوان خواه

-          سیده لیلا حسینی

-          احمد ترحمی

-          منصوره افشار

-          نازنین پیشدادیان

-          فروزان صفارنیا

-          معصومه نجفلو

-          سیده حمیده بخششی

-          شادی رمضانی

-          اعظم اقبالی

-          بهجت اعتمادی

-          فهیمه امیرخانی توران پشتی

-          فاطمه علی نزاد سیاه اسطلخی

-          هوشنگ نجفی

-          یداله غلامی نوروز محله

-          فهیمه امانی

-          محسن اله بخشی

 

در انتها هنرمندان مرکز بخاطر گرامیداشت روز پرستار از جمله حسین شهبازی (خوشنویس)، رامین عقیلی(طراح و نقاش)،پیام احمدی کاشانی (معرقکار و عکاس)،معصومه قدیری(عکاس)،پرستار مریم خجسته(نقاش)،وحید رحیم زاده (خوشنویس) و سیما رئوفی (خوشنویس) آثار خود را به نمایش گذاشتند.

 

علاقمندان می توانند تصاویر این جشن را در لینک زیر ملاحظه فرمایند:

 public-relationship.rhc.ac.ir/fa/gallery/310/PhotoList/0/index.html


خبرنگار: پیام احمدی کاشانی

عکس از: اکبر جعفری

 

پنجشنبه 5 بهمن 1396  12:7

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 31 شهريور 1397  23:47:16
تعداد بازديد از اين خبر : 1870