چهارشنبه 23 آبان 1397      

نوع خبر 
 
 
صعود تیم کوهنوردی مرکز قلب و عروق شهید رجایی به ارتفاعات جنت رودبار،قله سماموس
 

به گزارش واحد روابط عمومی ،تیم کوهنوردی مرکز قلب و عروق شهید رجایی به ارتفاعات جنت رودبار،قله سماموس، دشت لپاسر شهرستان رامسر در مورخ ۳۱ خرداد صعود کردند.

جاده دسترسی به جواهر دشت از سیاهکلرود است که خاکی است و پستی و بلندی و برخی مقاطع شیب تند دارد.مدت صعود قله سماموس از گیله بوم یک و نیم روز است. امکان شب مانی در خانه محلی و صرف غذای محلی وجود دارد. توصیه می‌شود مسیر با راهنمای محلی پیموده شود.

بهترین زمان صعود: اواخر بهار و تابستان

ارتفاع قله: 3680 متر

از خیاط محله تا جواهردشت یا جور دشت {دشت بالا دست} حدود یکساعت با جیپ‌های کا.ام طول می‌کشد. بهتر است شب مانی در ییلاق جوردشت انجام شود تا بدن با ارتفاع هم هوا شود. صبح زود می‌توان در مدت 6 الی 7 ساعت قله را صعود کرد. مسیر قسمت‌هایی با شیب ملایم است و سپس به تدریج شیب بیشتر می‌شود. در ارتفاع چشم انداز بی نظیری از ساحل دریای کاسپی حتی تا ساحل چمخاله وجود دارد.

شرایط جوی اغلب بگونه‌ای است که ممکن است لحظاتی به‌طور کامل در بالای پهنه‌ای از دشتستان ابری قرار بگیرید و مدتی بعد ابرها کنار روند و دوباره دریا و ساحل پدیدار شوند. کسانی که منطقه علم چال رفته باشند به‌خوبی می‌توانند شرایط منطقه علم چال و چشم انداز جنگل‌ها و ساحل دریای کاسپی اینجا را مقایسه نمایند. سماموس بلندترین قله استان گیلان است و کوهستانی آهکی است.

قله‌ها از دیرباز برای ایرانیان گرامی و باشکوه بوده‌اند. معنی سُماموس را مکان مقدس گفته‌اند. در برنامه‌ای دو روزه می‌توان از سماموس به سمت لپاسر رفت و سپس از مسیر جواهر ده یا جور ده {ده پایین دست} برگشت.


علاقمندان می توانند تصاویر این صعود را در لینک زیر ملاحظه فرمایند:
public-relationship.rhc.ac.ir/fa/gallery/351/PhotoList/صعود.تیم.کوهنوردی.مرکز..قلب.و.عروق.شهید.رجایی.به.ارتفاعات.جنت.رودبار،قله.سماموس.html

خبرنگار: پیام احمدی کاشانی
سه شنبه 5 تير 1397  15:46

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 23 آبان 1397  2:15:49
تعداد بازديد از اين خبر : 1098