برای اولین بار در ایران طراحی و ساخت دستگاه ( تخت ) VPD در مرکز قلب و عروق شهید رجایی

۲۸ فروردین ۱۳۹۱ | ۱۹:۱۵ کد : ۲۷۲۰ خبر صفحه اول روابط عمومی
تعداد بازدید:۴۹
برای اولین بار در ایران طراحی و ساخت دستگاه ( تخت ) VPD در مرکز قلب و عروق شهید رجایی صورت پذیرفت.
برای اولین بار در ایران طراحی و ساخت دستگاه ( تخت ) VPD  در مرکز قلب و عروق شهید رجایی
به گزارش روابط عمومی بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی، معصومه رستمی ( MS,MPH) هدف از ساخت این دستگاه را تسریع در جداسازی کودکان بیمار ، به ویژه پس از جراحی قلب ، از ونتیلاتور و پیشگیری از لوله گذاری مجدد و صرفه جویی در هزینه های بیمارستانی اعلام کرد.
وی در ادامه افزود: در این خصوص پژوهشگران در صدد برآمدند تا تلفیقی از روشهای فیزیوتراپی تنفسی که شامل درناژ وضعیتی و ویبراسیون مکانیکی می باشد را به صورت همزمان جهت بیماران فوق الذکر اجرا نمایند تا علاوه بر تسریع در پروسه جداسازی بیمار از ونتیلاتور و پیشگیری از عوارض جدی همانند اتلکتازی حاد سبب کاهش زمان بستری ، کاهش هزینه ها و عفونتهای بیمارستانی گردد . با استفاده از این دستگاه پس از آموزش کوتاه کاربر در زمان مراقبتی بیمار صرفه جویی میشود ، کمبود نیروی پرستار و فیزیوتراپ تاثیر منفی بر مراقبت بیمار نخواهد گذاشت. تماسهای مکرر جهت حاضر شدن فیزیوتراپ جهت انجام ویبریشن کاهش خواهد یافت و بیمار در مدت زمان کوتاهتری تحت انواع مراقبت و درمان تنفسی قرار خواهد گرفت.
رستمی گفت: دستگاه فوق الذکر که به نوعی ، تخت نامیده خواهد شد تا به حال ساخته و بکار گیری نشده است و اولین بار در ایران و در بیمارستان قلب رجایی طراحی و ساخته شده است .
این پژوهشگر در ادامه از دیگر همکارانش که در این پژوهش ایشان را همراهی کردند ،همچون علی انصاری فر (MS,MPH)، حاتم فلاح(MS,MPH)، دکتر محسن شهیدی(فوق تخصص قلب کودکان) و آندره داودیان(بخش فنی) تقدیر و تشکر کرد. 

خبرنگار: پیام احمدی کاشانی
عکاس: اکبر جعفرینظر شما :