برای اولین بار در دنیااستفاده از انرژی رادیو فرکونسی برای محدود کردن خون رسانی قسمتی از بدن در مرکز قلب و عروق شهید رجایی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ | ۲۰:۰۶ کد : ۲۷۲۷ خبر صفحه اول روابط عمومی
تعداد بازدید:۶۴
اولین بار در دنیا استفاده از انرژی رادیو فرکونسی برای محدود کردن خون رسانی قسمتی از بدن در مرکز قلب و عروق شهید رجایی صورت پذیرفت.
برای اولین بار در دنیااستفاده از انرژی رادیو فرکونسی برای محدود کردن خون رسانی قسمتی از بدن در مرکز قلب و عروق شهید رجایی
به گزارش روابط عمومی بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی، دکتر سید محمد دلیلی فوق تخصص قلب کودکان و اینترونشنال الکتروفیزیولوژیست مرکز قلب و عروق شهید رجایی گفت :انرژی رادیو فرکونسی نوعی از انرژی الکتریکی است که بطور نسبتا" گسترده در درمان آریتمی های قلبی استفاده می شود.
این فوق تخصص افزود :با توجه به خواص بالقوه ای که از این نوع انرژی میدانستیم، تصمیم گرفتیم از این انرژی برای محدود کردن خون رسانی قسمتی از بدن استفاده کنیم. این کار تا به حال در هیچ مقاله علمی گزارش نشده است و بنابرین ما برای شروع از نمونه حیوانی استفاده کردیم.
دکتر دلیلی در ادامه افزود:نخستین نمونه ای که آزمایش روی آن انجام شد، یک گوسفند 15کیلو یی بود که در آن قسمتی از سرخرگ ششی را که قطر حدود 4 میلیمتر داشت با استفاده از انرژی رادیو فرکونسی بستیم و قسمت بزرگتری را که قطر حدود 8 میلیمتر داشت تنگ کردیم .
ایشان گفت: فعلا مرحله اول آزمایش کاملا موفقیت آمیز بوده است و حیوان آزمایش شده هم در سلامت کامل بسر می برد.
دکتر دلیلی در انتها افزود: در صورتیکه این طرح بتواند مراحل قانونی و تائید سلامت را پشت سر بگذارد ، می توان ان را روی انسان انجام داد و جایگزین مناسبی برای عمل های قلب مثل بستن PDA، PABANDING و غیره باشد. مثلا شاید با استفاده ا ز این تکنیک بتوانیم خون رسانی به سلولهای سرطانی را حذف کنیم.


خبرنگار: پیام احمدی کاشانی
عکس از : معصومه قدیری


نظر شما :