مصاحبه با فهیمه کشفی کارشناس بهداشت خانواده

۳۱ تیر ۱۳۹۱ | ۰۹:۲۷ کد : ۲۸۱۲ خبر صفحه اول روابط عمومی
تعداد بازدید:۸۹
مصاحبه با کارشناس بهداشت خانواده
مصاحبه با فهیمه کشفی کارشناس بهداشت خانواده
خانم کشفی متولد چه سا لی هستید و از چه سالی مشغول بکار هستید؟

متولد1341هستم و و از آبان 1365 بعنوان تکنسین بیهوشی در اتاق عمل می باشم .

 

آخرین مدر ک تحصیلی تان چیست؟                       

من با مدرک کاردان هوشبری وارد این مرکز شدم واولین فردی بودم که بعنوان طرح نیروی انسانی در بخش بیهوشی مشغول به کار شدم بعد از دو سال طرح و دو سال و نیم تعهد ،در رشته مامایی ادامه تحصیل دادم و در سال 1378 مدرک کار شناسی ارشدم را گرفتم.

بعد از فارغ تحصیلی بنا به پیشنهاد آقای دکتر نوحی در همین مرکز ماندم چون ایشان اعتقاد داشتند که این تشکیلات نیاز به ماما هم دارد

از سال 1378به بعد،به عنوان مشاور  با دو تن از پزشکان جراح، دکتر خاموشی و دکتر طباطبا ئی در درمانگاه حضور داشتم شنبه ها با دکتر خاموشی و دو شنبه ها با دکتر قویدل (دکتر طباطبائی بازنشسته شدند )وبه  همه جراحان و رزیدنت ها ی درمانگاه هم اطلاع دادیم که اگر بیماری نیاز به مشاوره قبل از ازدواج و قبل از بارداری وحین باروری داشت به این کلنیک ارجاع دهند.

در همین زمان دو طرح تحقیقاتی را با مسئولیت دکتر نوحی تعریف کردم طرح اول گذشته نگر و طرح دوم آینده نگر بودکه با همکاری دکتر خاموشی، دکتر حسینی ،دکتر طباطبایی ، دکتر قویدل و خانم دکتر سمیعی انجام شد .

حاصل  این تحقیقات به صورت مقالات ، در نشریه های داخلی مثل مجله قلب ، باروری وناباروی

IJFS و در نشریه های خارجی مجله آسیایی  ATCS چاپ شد و همچنین نتایج این دو مقاله در تعداد بیشماری از کنگره های داخلی مثل داخلی قلب و جراحی قلب و بیهوشی قلب  وکنگره های  خارجی ، در کشورهای ترکیه ،یونان و افریقای جنوبی وآلمان بصورت سخنرانی یا پوستر ارائه گردید .

 

خانم کشفی لطفا د رمورد دو طرح فوق توضیح بفرمائید ؟

 

در هر دو طرح هد فمان بررسی نتایج حاملگی در بیماران قلبی بود به خصوص بیمارانی که دریچه مصنوعی دارند.

در طرح گذشته نگردر مورد بیمارانی که در گذشته عمل قلب  شدند و هم اکنون در سن باروری هستند تحقیقات انجام شد که مشخص شود در حال حاضر در چه شرایطی از نظر باروری و حاملگی هستند  و در طرح آینده نگر بیمارانی که باردار هستند و قبلا عمل شده بودند، قرار دارند که پیگیرهای لازم انجام می شود و در صورت نیاز به پزشکانی که در این مورد خاص مهارت داشتند معرفی می کردیم .

بعد از اینکه نتایج این دو طرح ارائه گردید نیاز مبرم مجموعه ،به داشتن یک کلینیک مستقل باروری جهت ارائه خدماتی همچون مشاوره قبل از ازدواج ، قبل از بار داری ، حاملگی و تنظیم خانواده جهت بیماران قلبی مسجل شد .و کلینیک باروری تحت مسئولیت خانم دکتر سمعیی از سال 1387 به بعد،  در درمانگاه افتتاح شد.

از سال1378که فارغ تحصیل شدم تا کنون دریازده طرح تحقیقاتی بعنوان همکار شرکت داشتم وطی این سالها حدود 22مقاله چاپ شده ،در مجلات داخل و خارج از کشور دارم و حدود 40 مقاله در کنگره های داخل و خارج از کشور ارائه نموده ام.

هم اکنون در راستای طرح ارتقا سلامت شغلی و با همت ریاست محترم مرکزو مدیران محترم ،کلینیک مامایی در درمانگاه افتتاح گردیده که در خدمت همکاران گرامی و بیماران هستیم.

 

خانم کشفی کار در اتاق عمل را بیشتر دوست دارید یا در کلنیک سلامت ؟

بیهوشی قلب را خیلی دوست دارم طوری که بعد از فارغ تحصیلی در رشته مامایی هنوزاز بیهوشی دل نکندم و ترجیح می دهم در هر دو رشته فعالیت داشته باشم .

 

خانم کشفی مجرد هستید یا متاهل ؟

مجرد هستم و با مادرم زندگی می کنم پدرم  هشت سال پیش در اثر نارسایی کلیه  به رحمت خدا رفت .سه برادر دارم که برادر بزرگم مسئول آزمایشگاه بیوشیمی دانشگاه شریف است و برادر دومم در روابط عمومی بانک مرکز ی است البته پدرم نیز کارمند بانک ملی بودند و برادر سومم شغل آزاد دارد.

 

 

برزگتر ین آرزوی شما چیست؟

دوست دارم ادامه تحصیل بدهم و PHD رشته خودم را بگیرم من بازنشستگی را دوست ندارم از بی برنامه گی خوشم نمی آید دوست دارم همیشه هدف داشته باشم و برای رسیدن به هدفم تلاش کنم و دوست دارم تا زمانی که هستم در خدمت بیماران نیازمند قلبی  باشم .از سالی که بعنوان مشاوردر درمانگاه ها حضور دارم بصورت شبانه روزی در خدمت بیماران می باشم شماره تلفن موبایلم در اختیار کلیه بیماران قلبی که تاکنون مراجعه نموده اند قرار دادم. حتی بعضی از بیماران که قبلا حامله  بودندهنوز هم PTشان را با من چک می کنند و راهنمایی لازم در مورد بیماریشان می گیرند.

 

خانم کشفی شما د ر هشت سال آخر عمر پدرتان ،که دیالیز می شدند چه کمکی به ایشان کردید؟

بار سنگین دیالیز پدرم همیشه روی دوش مادرم بود حتی روزها ی تعطیل که من خانه بودم بازهم مادرم اینکار را انجام می داد.

 

خانم کشفی یک خاطره شیرین از 26 سال کار در این مرکز برایمان بفرمائید؟

هر روز یکه با بیماران می گذرانیم خاطره است منتها بعضی لحظات خاص می باشد.

روزی که در رشته کارشناسی ارشد مامایی قبول شدم ، اولین کسی که اسم مرا دیده بود و به من تبریک گفت آقای دکتر صادقی بیهوشی بودند من امتحان را بخاطر قبولی ندادم بلکه برای اینکه ببینم در چه حدی هستم شرکت کردم ولی زمانی که دکتر به من تبریک گفت خیلی خوشحال شدم.

.سال گذشته نیز بعنوان پژوهشگر برتر در گروه پرستاری در اولین جشنواره پژوهش مرکز برگزیده شدم که برایم بعنوان خاطره شیرین بیاد خواهد ماند.

 

خانم کشفی سیستم جدید را چگونه ارزیابی می کنید؟

برنامه ها همه خوب است. با پشتکارو قوی هستند و ان شااله موفق باشند  البته مدیریت قدیم و زحمات آنان ،نباید نادیده گرفته شود.زمانی که من شروع بکار کردم ، بیمارستان فقط سه تا اتاق عمل داشت که در هر اتاق یک عمل باز و یک عمل بسته انجام می شد در واقع روزی شش عمل بیشتر نبود اما الان رسیدیم به جایی که 12 اتاق عمل فعال داریم که روزانه در هر اتاق دو تا سه عمل قلب باز و بسته انجام می شود و به همین نسبت کت لب و آی سی یو اضافه شده .امیدوارم با مدیریت جدید به باب تحقیقات در بیمارستان بها بیشتری داده شود و افرادی که نبوغ و  علاقه به کارهای پژوهشی دارند بنوعی تشویق شوند.

 

چه پیغامی برای همکاران دارید ؟

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق                                    ثبت است در جریده عالم دوام  ما

امیدوارم که همه همکاران با عشق و علاقه سالهای سنوات خدمت را طی کنند وروزهای شادی داشته باشند .البته هر کسی در این رشته شغلی که با بیماران سروکار دارد ، اگر عاشق شغلش نباشد نمی تواند ادامه دهد . دعا میکنم که همه سلامت باشند و با سلامتی بازنشسته شوند .

  

و در آخر : با توجه به پیشرفت های علمی در زمینه بیمارهای مادر زادی و اکتسابی قلب، ما شاهد جوانانی که مادران آینده هستند ،می باشیم که با بیماری قلبی به سن باروری رسیده اندوما باید جهت ارتقا سلامتی مادرانی که جراحی قلب شدند و برای اینکه فرزندان سالمی تحویل جامعه بدهد ،برنامه ریزی کنیم .

 

گزارشگر : معصومه قدیری

عکس  از : معصومه قدیری

 

 


نظر شما :