آموزش به مادران در بخش کودکان

۱۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۶ کد : ۳۸۷۸ خبر صفحه اول روابط عمومی
تعداد بازدید:۱۳۴
آموزش به مادران در بخش کودکان
آموزش به مادران در بخش کودکان
در بخش جراحی کودکان مرکز قلب و عروق شهید رجایی، همه روزه کودکان زیادی برای جراحی قلب بستری می شوند که اکثراً به همراه مادران خود هستند. افزایش آگاهی و دانش این مادران برای تداوم مراقبت هر چه بیشتر و بهتر فرزندانشان بسیار موثر است. با توجه به رضایت مادران در این خصوص، پای صحبت های سرکار خانم رخشانی سر پرستار بخش جراحی کودکان می نشینیم.قدیری: با سلام و تشکر از زحمات شبانه روزی شما و  پرسنل بخش جراحی کودکان، خانم رخشانی لطفاً بفرمایید در مورد افزایش آگاهی و اطلاعات مادران برای مراقبت از فرزندانشان چه تدابیری اندیشیده اید و چه کارهایی در این زمینه در این بخش انجام می شود؟
رخشانی: آموزش درست به مادران، روند بهبودی کودکان بیمار را سریعتر می کند زیرا مادران استمرار دهنده انجام دستورات پزشکی و پرستاری از کودکان در منزل هستند. همچنین هنگامی که همراه بیمار احساس کند که حضور او در کنار کادر درمان، کمک کننده است و حضور او می تواند در امر درمان فرزندش موثر باشد، با علاقه و اشتیاق بیشتری به آموزش هایی که توسط پرستاران به او داده می شود، گوش کرده و عمل می کند؛ لذا سیر بهبودی کودک بیمارش سرعت بیشتری می گیرد. در این بخش آموزش های بدو بستری: شامل آشنایی با سرپرستار، پرستار، قسمت های مختلف بخش، مقررات بخش و بیمارستان و ... ؛ آموزش های حین بستری شامل:  اطلاعات مختصری در مورد بیماری، علائم، مراقبت های قبل و بعد از عمل و ... ؛ و همچنین آموزش های حین ترخیص شامل: آگاهی در مورد نحوه و میزان مصرف داروها، علائم هشدار دهنده، مراقبت از زخم و استحمام و .... توسط پرستاران به مادران ارائه می شود. خانم کاظمی به عنوان رابط آموزش سلامت در کنار اینجانب هدایت همکاران پرستاری در این خصوص را به عهده دارند.قدیری: علت انجام آموزش های هنگام ترخیص چه می باشد؟
رخشانی: یکی از اساسی ترین آموزش ها، آموزش حین ترخیص بیمار است. زیرا اگر درمان و مراقبت از کودک بیمار،  فقط به محیط بیمارستان منحصر و محدود باشد، تمام زحمات پزشکان و پرستاران بی نتیجه می ماند. مراقبت یک طیف مستمر و مداوم است تا سلامتی بیماران به طور کامل تامین شود. زمانی که همراهان بیمار دارو را از داروخانه تهیه می کنند، ما تک تک داروها را با نسخه، کاردکس و برگه خلاصه پرونده چک می کنیم. پرستاران بخش های کودکان در امر آموزش، با حوصله کامل برای بیمار، داروها و نحوه و ساعت استفاده و حتی رنگ و اندازه قرص را توضیح می دهند. به علت اضطراب و نگرانی که مادران در موقع ترخیص بیمار و بردن فرزندشان بعد از عمل جراحی به خانه دارند، ما حتی ابتدایی ترین مسائل را هم توضیح می دهیم. برای مثال قرص را روی دفترچه چسبانده و یا شکل قرص را می کشیم، 4 قسمت می کنیم و 4/1 قرص را برای مادران نا آگاه توضیح می دهیم  یا حتی اندازه cc2 را روی سرنگ علامت می زنیم که برای حل کردن دارو ها مشکلی نداشته باشند. در مورد وقت بعدی درمانگاه، زمان کشیدن بخیه و هر چه که مورد نیاز بیمار باشد نیز توضیحات کاملی ارائه می شود.
قدیری: نحوه برخورد پرستاران در ساعات اولیه ورود کودکان به بخش چگونه است؟
رخشانی: برخورد اولیه برای کودکان بیمار، خصوصاً آنهایی که برای اولین بار بستری می شوند، بسیار مهم است چرا که برخورد ملاطفت آمیز پرسنل، باعث آرامش فکری کودکان و همراهانشان و برقرای ارتباط بهتر با پرسنل؛ و  بالطبع باعث آرامش روحی کودکان بعد از عمل جراحی می شود.
قدیری: آموزش به مادران در بخش کودکان چه پیشینه ای دارد؟
رخشانی: از سالها پیش آموزش به بیماران در این بخش بصورت شفاهی انجام می شد. حتی سابقه یکی از پمفلت های آموزشی ما مربوط به سال 1381 می باشد که به مرور زمان تغییر کرده، و تکمیل شده است. در حال حاضر آموزش سلامت بیماران بصورت مکتوب نیز اجرا می شود که در یادگیری و افزایش آگاهی مادران موثرتر است. در پایان جا دارد از همه پرستاران بخش که دلسوزانه و با حوصله به ارائه آموزش های ضروری به مادران می پردازند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.
گزارشگر: قدیری
عکاس: جعقرینظر شما :