از میزان فشارخون خود مطلع شوید

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۸ کد : ۴۸۴۵ خبر صفحه اول روابط عمومی
تعداد بازدید:۹۸
از میزان فشارخون خود مطلع شوید
از میزان فشارخون خود مطلع شویدفشار خون بالا  یا  هایپرتانسیون
:

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها (با ورود خون بداخل سرخرگها در اثر پمپاژ قلب)، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند .

بیماری پرفشاری خون قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا بی‌سروصدا و بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک می‌کند و اگر پرفشاری خون در مراحل اولیه کنترل نشود، نه‌‌تنها فعالیت دستگاه قلب و عروق، بلکه سایراعضای بدن نیزدچار مشکل می‌شود.

فشار خون بالا شایع ترین شکل بیماری قلبی عروقی است که تقریبا از هر سه نفر یک فرد به آن مبتلا می شود.

فشار خون بالا تهدید جدی محسوب می شود زیرا باعث می شود قلب شدید تر کار کند که نیازآن به اکسیژن را افزایش داده در ایجاد آنژین دخالت دارد.

در صورتی که این مشکل تحت کنترل قرار نگیرد خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری کلیوی را افزایش می دهد.

برخی افراد می توانند با شیوه زندگی سالم ، کاهش وزن اضافی ، ترک سیگار ، محدود کردن مصرف کافئین و الکل ، کاهش مصرف نمک و انجام روشهای تمدد اعصاب فشار خون بالا را کنترل کرده آن را کاهش دهند.

17 می مصادف با 27 اردیبهشت ماه روز جهانی فشار خون بالا می باشد

شعارروز جهانی فشارخون که مصادف با 27 اردیبهشت 1397    « از میزان فشارخون خود مطلع شوید» می باشد.

دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر ، امسال نیز همچون سال های گذشته  با شعار فوق و پیام  « حدود 50درصد از افراد مبتلا به فشار خون بالا ،کاملا" از وضعیت خود بی اطلاع هستندوبعضی از آنهایی هم که مطلع هستند، تحت هیچ درمانی نیستند» این روز جهانی را گرامی داشته است.

خبرنگار: پیام احمدی کاشانی

 


نظر شما :